Turystyka zakupowa kwitnie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego głoszą, iż ceny w sierpniu bieżącego roku spadły o 0,8% w stosunku do sierpnia roku poprzedniego oraz o 0,2% w porównaniu z lipcem 2016. Według ekonomistów jest to i tak wynik lepszy aniżeli był zakładany, gdyż prognozowano spadek cen towarów i usług rzędu 0,9% w skali roku oraz 0,3% w porównaniu miesięcznym. Okazuje się, że w Polsce ceny są o wiele niższe i należą do jednych z najniższych na terenie Unii Europejskiej – stanowią ok 60% średnich cen na terenie UE.

Nasze sklepy chętnie odwiedzają zagraniczni klienci, którzy potrafią przejechać spory odcinek aby móc zrobić tańsze zakupy. I wciąż jest to dla nich opłacalne. Na wschodniej granicy do polskich sklepów przyjeżdża wielu Litwinów, podobnie Czesi na południowym-zachodzie oraz Niemcy, który chętniej przyjeżdżają nie tyle na zakupy, a po to aby korzystać z tańszych usług.

Zyskują obie strony

Z powodu na spadającą cenę złotego do Suwałk przyjeżdża bardzo wielu Litwinów, których celem jest wyjechanie z Polski z pełnym bagażnikiem artykułów spożywczych. Kupują niemal wszystko, gdyż jest to dla nich bardziej opłacalne. Produkty spożywcze na Litwie są droższe, a oni też chcą oszczędzić trochę pieniędzy. Jednakże polska strona nie narzeka z tego powodu. Produktów wystarcza dla wszystkich, a na dodatek zwiększona podaż wpływa pozytywnie na interesy Polaków. W sklepach nie dochodzi także terminowania towarów, gdyż jest on wykupywany na bieżąco – łączy się to z mniejszymi stratami.

Czesi i Niemcy również korzystają

Wielu Czechów również przyjeżdża po to, aby zaopatrzyć się w niektóre produkty. Są to np. elementy wyposażenia mieszkań bądź artykuły spożywcze, jednak największym powodzeniem cieszą się ubrania i benzyna, które są stanowczo tańsze. Podobnie robią Niemcy, którzy chętnie tankują baki polską benzyną. Ci którzy mają więcej czasu przyjeżdżają korzystać z usług proponowanych w naszym kraju, które są znacznie tańsze niż te same usługi wykonywane w Niemczech. Bardzo chętnie Niemcy korzystają z salonów fryzjerskich bądź kosmetycznych. Nie wspominając o usługach uzdrowiskowych, gdyż nasi zachodni sąsiedzi chętnie wykupują wczasy po polskiej stronie granicy.
Szacuje się, iż stopy procentowe będą utrzymywały się na mniej więcej stałym poziomie w ciągu dwóch najbliższych lat, a trochę mniejsze spadki aniżeli zakładane nie powinny mieć wpływu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że obecny stan rzeczy powinien się póki co utrzymywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *